تبلیغات
هیئت تیر اندازی با کمان خرمدره - کمان را بکش و روحت را آزاد کن
چهارشنبه 13 مرداد 1389

کمان را بکش و روحت را آزاد کن

   نوشته شده توسط: احسان    

 


کمان را بكش روحت را آزاد كن

پیروزه روحانیون : وقتی با تمام توانت کمان را می‌کشی، تمام تمرکزت را روی هدف می‌گذاری، همه انرژی و امیدت را می‌سپاری به تیر و تیر را رها می‌کنی؛ کافیست برای چند لحظه از خودت بیرون بیایی تا روحت را ببینی که همراه تیر رها شده و این یکی از بهترین حس‌هایی است که از تیراندازی با کمان می‌توانی کسب کنی.


تیراندازی با کمان یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های مفرحی است که تجربه کردنش خیلی سخت و دور از دسترس نیست. قدمت این ورزش را شاید بتوان به «عصر سنگی» نسبت داد. آشوری‌ها و پارت‌ها جزو کسانی بودند که در توسعه این ورزش رزمی گام‌های مؤثری برداشتند. یكی از قهرمانان اسطوره‌ای تیراندازی با كمان، آرش كمانگیر است. در شاهنامه فردوسی از این شخص نام برده شده است كه توانست با پرتاب یك تیر، مرز میان ایران و توران را تعیین كند. در اسلام هم توصیه‌های فراوانی به یادگیری و آموزش این ورزش شده است تا جایی‌كه پیامبر اكرم(ص) فرمودند: «هركس تیراندازی بداند و آن را ترك كند، یكی از نعمت‌ها را ترك كرده است.»
تفریح می‌خواهی یا ورزش
تیراندازی با کمان را می‌توان به چشم ورزش، تفریح، هنر رزمی و البته یكی از راه‌های رسیدن به آرامش اعصاب و روح نگاه كرد. كافیست یك بار كمان در دست بگیری و سعی كنی تیر را به هدف بزنی تا تمام فكرهای اضافی ذهنت را ترك كنند و برای لحظاتی تو را با هدف و تیر تنها بگذارند؛ آن وقت است كه لذت واقعی تمركز را درك می‌كنی. حتی اگر كم‌صبرترین آدم دنیا باشی و مشوش‌ترین ذهن را داشته باشی، اگر مدتی تیراندازی با كمان را تمرین كنی، به چنان آرامشی می‌رسی كه تصورش هم برایت سخت است؛ این را حرفه‌ای‌های این رشته می‌گویند.
خیلی از ورزش‌ها باعث بازگشت نشاط و انگیزه از دست رفته می‌شوند و بیشتر روانشناسان و روانپزشكان، به بیمارانشان تأكید می‌كنند كه به ورزش روی بیاورند. در میان رشته‌های مختلف ورزشی كمتر رشته‌ای را می‌توان یافت كه تمام ذهن و فكر تو را به خود مشغول كند و مانع از تردد افكار مزاحم در ذهن شود. تیراندازی با كمان یكی از همان معدود رشته‌ها است. چرا كه اگر ذهنت فقط روی تیر، كمان و هدف متمركز نباشد، هیچ تیری را درست پرتاب نمی‌كنی. بنابراین این رشته در زمانی نه چندان طولانی به طور ناخودآگاه به ذهن می‌آموزد كه موقع تیراندازی به هیچ چیز دیگر فكر نكند و این مقدمه خوبی است برای تمرین متمركز شدن در شرایط و زمان‌های دیگر و رهایی از وسواس فكری.
از این هم نترس كه این آرامش را به بهای از دست دادن شور و هیجانت كسب كنی، تیراندازی با كمان در عین آرامش، بسیار هیجان‌انگیز و نشاط‌آور است. مسابقات تیراندازی با كمان معمولاً در سكوت برگزار می‌شود و این سكوت برای تمركز تیرانداز آن‌قدر لازم است كه حتی داوران هم حق صحبت با تیراندازان را هم ندارند، اما سكوت حاكم بر این مسابقات ذره‌ای از هیجانش را كم نمی‌كند. هیجانی كوتاه به اندازه فاصله زمانی ‌كشیده شدن كمان تا برخورد تیر با هدف و به عمق نفس‌های حبس شده در سینه برای دیدن نقطه‌ای كه تیر به آن خورده است.
تیر را رها كن؛ وقتشه
برای شروع تیراندازی با كمان هیچوقت نه زود است و نه دیر. مقدمه و شرایط ویژه‌ای هم نمی‌خواهد، جز كمی علاقه و دیگر هیچ. همین كمی علاقه وسوسه‌ات می‌كند یك بار هم كه شده به یكی از باشگاه‌های تیراندازی با كمان مراجعه و این ورزش را تجربه كنی. آن‌وقت به احتمال خیلی زیاد این علاقه به پشتكار و انگیزه تبدیل می‌شود و تشویقت می‌كند كه به طور مستمر این ورزش را ادامه دهی. اگر فكر می‌كنی چون سن بالایی دارد یا قدرت بدنی خوبی نداری نمی‌توانی تیراندازی را تجربه كنی، سخت در اشتباهی؛ بسیاری از افرادی كه حتی نقص عضو دارند، با كمی تمرین و پشتكار به تیراندازانی ماهر تبدیل شده‌اند.
یك بار كه تصمیم گرفتی كمی به خودت استراحت بدهی و دست از سر كارهای روزمره برداری، سری به یكی از باشگاه‌های تیراندازی با كمان بزنی و كمان كشیدن و تیر انداختن را به یاد دوران كودكی و گنجشك‌پرانی با تیركمان امتحان كن. این باشگاه‌ها تحت نظر فدراسیون تیراندازی با كمان یا شهرداری‌ها هستند و از این طریق می‌توانی نشانی‌شان را پیدا كنی.
فصل تیراندازی با كمان تا پایان تابستان ادامه دارد. وقتی هوا سرد شود، به سختی می‌توان در فضای آزاد تیراندزی كرد، چون هم عضلات منقبض می‌شوند و در دست گرفتن كمان كه جنس فلزی دارد سخت‌تر است و اصطلاحاً دست به كمان می‌چسبد. اما الان كه فصل گرماست، می‌توانی تحت آموزش مربیان تیراندازی با كمان، این رشته را یاد بگیری و یا به صورت تفریحی و ساعتی (البته باز هم تحت نظر مربیان) این ورزش را تجربه كنی. مربیان به نوآموزان توصیه می‌كنند در دوره‌های اول آموزش روزی یک ساعت یا یک روز در میان یک ساعت و نیم تمرین كنند، كمترش باعث شكل نگرفتن عضلات و بیشتر باعث فشار به عضلات می‌شود.
شنا، پیاده‌روی، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری از ورزش‌هایی هستند كه بهتر است در كنار تیراندازی انجام شوند، چون در تنظیم تنفس (كه عاملی مهم در تیراندازی خوب است)، بسیار مؤثرند.
كامپوندی هستی یا ریكروی
تیر و كمان‌های امروز با تیر و كمان‌هایی كه ما در كارتون رابین‌هود و تصاویر عصر سنگی دیدیم خیلی فرق می‌كنند. اگر آن روزها تكه‌ای چوب انعطاف‌پذیر را خم می‌كردند و با ریسمان دو طرفش را به هم وصل می‌كردند و بعد سر شاخه‌ها را تیز می‌كردند و آخرش را پرهای كوچك می‌بستند كه بهتر جلو برود، امروز ساختن تیر و كمان به كلی فلز و چرم و پلاستیك و الیاف مصنوعی احتیاج دارد. بعد از طی دوره آموزشی و تمرین با كمان‌های غیرحرفه‌ای كه ظاهری شبیه هم دارند، می‌توانی در مرحله نیمه‌حرفه‌ای یكی از كمان‌های ریكرو (چهارخم) یا كامپوند را انتخاب كنی. كمان‌های ریكرو از نوع كمان‌های ساده‌ هستند كه ارتفاع بلندی دارند و كمی قدرت بدنی بیشتری می‌طلبند. كمان ریكرو شباهت زیادی به كمان‌های سنتی دارد، زه آن منعطف است و تیرانداز باید قدرت بیشتری به خرج بدهد تا بتواند زه را تا ته بكشد. اما كمان‌های كامپوند از نوع كمان‌های مركب هستند با ارتفاعی كوتاه‌تر و دو قرقره كه مثل كلاج اتومبیل عمل می‌كنند. این قرقره‌ها باعث كاهش قدرت كمان و افزایش سرعت تیر می‌شوند. در كمان كامپوند تجهیزات مكانیكی، كار را برای تیراندازان راحت‌تر می‌كند. البته زمانی هم كه تیرانداز زه كمان كامپوند را تا ته می‌كشد، زه قفل می‌شود و دیگر احتیاجی نیست كه تیرانداز تحت فشار باشد. برای همین تمركز برای هدف‌گیری راحت‌تر می‌شود و تیرانداز بهتر می‌تواند تیر را به سیبل بزند.
فعلاً برای شروع نگران تهیه كمان نباش، چون همه باشگاه‌ها موظفند در تمام طول مدت آموزش، كمان در اختیار نوآموزان قرار دهند. اما اگر اصرار داری كمان آموزشی تهیه كنی می‌توانی با حدود 130هزار تومان یك كمان آموزشی (غیرحرفه‌ای) بخری. اگر هم به این ورزش علاقه‌مند شدی و خواستی تا مراحل حرفه‌ای پیش بروی باید بیشتر هزینه كنی، چون یك كمان حرفه‌ای با تمام تجهیزاتش ممكن است برایت بیشتر از یك میلیون تومان آب بخورد.
شكار سیبل
مسابقات تیراندازی با كمان شامل مسابقات باشگاهی (داخل و خارج سالن)‌ و مسابقات شبه شكار یا تیراندازی صحرایی هستند. مسابقات باشگاهی بیشتر در زمین‌های فوتبال و زیر 20 متر داخل سالن برگزار می‌شوند، اما مسابقات تیراندازی صحرایی در جنگل یا بیابان اجرا می‌شوند و بسیار مفرح و شاد هستند. البته برای شكار با تیر و كمان مجوز صادر نمی‌شود چون خطرناك است
.

 


Roger
جمعه 17 آذر 1396 12:41 ق.ظ
Hurrah! After all I got a blog from where I can genuinely get useful data concerning my study and knowledge.
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:11 ب.ظ
پست بسیار خوبی است من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و آرزو داشتم بگویم
من واقعا از گشت و گذار در اطراف خود لذت بردم
پست های وبلاگ پس از همه من خواهد شد به اشتراک خود را به اشتراک
و امیدوارم دوباره به زودی بنویسید!
std test kit
دوشنبه 5 تیر 1396 04:57 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا نه حل و فصل خوب با
من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع
قادر به من مؤمن اما تنها برای کوتاه
در حالی که. من این مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن است
را خوب به کمک پر کسانی که معافیت.
که شما در واقع که می توانید انجام من را
مطمئنا بود در گم.
Belen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:11 ب.ظ
Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to
make a very good article… but what can I say… I hesitate
a whole lot and never manage to get anything done.
آرچر
پنجشنبه 14 مرداد 1389 09:00 ق.ظ
عالی بود .
مطالبتون رو دنبال میكنم .
حسن رمضانی
پنجشنبه 14 مرداد 1389 01:55 ق.ظ
احسان جان سلام،
وبلاگ بسیار زیبائی دارید. من خاطرات خوبی از خرمدره دارم و دوست دارم فرصتی پیش بیاید و باز هم این شهر خرم و مردم گرم و صمیمی اش را ببینم.
بسیار خوشحالم که شما هم هیئت تیروکمان تاسیس نموده اید و امیدوارم موفق باشید.
برادر گرامی یک رشته جدید هم به متنی که سرکار خانم روحانیون نگاشته اند اضافه نمائید.
رشته تیراندازی به اهداف متحرک با تیروکمان که اینجانب در اسفند 88 تقاضای ثبت آنرا نمودم و در اردیبهشت 89 به ثبت اداره اختراعات رسید و بزودی اولین دوره آموزش مربی و داور این رشته را همزمان با برگزاری مسابقه آن در کرج برگزار خواهیم نمود.
Moving Target Archery
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر